Dzień Świętej Łucji

13 grudnia jest dniem specjalnym w Szwecji. Tego dnia obchodzony jest Dzień Świętej Łucji (Sankta Lucia) i towarzyszą temu specyficzne obchody.

lucia

Koncert z okazji Dnia Świętej Łucji

Ale kim była Święta Łucja? Łucja urodziła się w III wieku w Syrakuzach, na Sycylii i była pochodzącą z rodziny rzymskiej chrześcijanką, która ślubowała czystość. W owym czasie chrześcijanie byli prześladowani przez Rzymian. Odrzucony zalotnik doniósł władzom, że Łucja jest chrześcijanką i jako karę, chciano ją wysłać do domu publicznego. Żeby się oszpecić, według jednej z wersji, Łucja wydłubała sobie oczy. Zginęła od miecza, albo ścięta albo zadźgana, wersje również się różnią. Losy ciała Łucji nie są dobrze znane, z pewnością wysłano je do Stambułu, a następnie trafiło do Wenecji i w Wenecji można je do dzisiaj podziwiać w kościele San Geremia.

lucia 1

Święta Łucja

lucia2

Święta Łucja w kościele San Geremia w Wenecji

A jak się ma Święta Łucja do Szwecji? Jest to duże wydarzenie w tym kraju. W kościołach, przedszkolach, szkołach odbywają sie koncerty czy tzw. orszaki Św. Łucji. Procesja przechodzi przez kościół, po czym ustawia się przy ołtarzu, z Łucją na przedzie i zaczyna się koncert chóru. Łucja jest ubrana w białą szatę, symbolizującą czystość, z czerwonym pasem, który symbolizuje męczeństwo. Na głowie ma wieniec ze świecami. A świece dlatego, że wielu ludzi wierzyło i nadal wierzy, że począwszy od 13-go grudnia dni zaczynają się wydłużać, mimo iż przesilenie zimowe ma miejsce 21-22 grudnia. Tak więc Łucja przynosi światło. A wierzcie mi, zimą w Szwecji jest ciemno i każda iskierka się przyda 😉 Oby nie za dużo tych iskierek oczywiście, bo znowu nasi strażacy będą musieli przyjechać 😀

Koncert jest też transmitowany o 7 rano w telewizji (najczęściej jest nakręcony wcześniej) i w tym roku pokazano koncert z katedry w Göteborgu. Dużo ludzi spożywa śniadanie, oglądając koncert w telewizji. Tak też i my uczyniliśmy z moją Matildą.

lucia4

Koncert w telewizji

A czego nie może zabraknąć w Szwecji 13-go grudnia? Oczywiście szafranowych bułeczek (widać je na powyższym zdjęciu). Są w sprzedaży od początku Adwentu, ale to 13-go każdy je musi spożywać. Często ludzie pieką je w domu. Oprócz bułeczek szafranowych (lussebullar, lussekatter), ludzie często spożywają glögg – grzane wino. Oczywiście, jeśli ktoś pije glögg rano, zapewne jest to wersja bezalkoholowa 😉 Glögg w Szwecji pije się w małych szklaneczkach, z rodzynkami i migdałami. Nie da się tego dużo wypić, bo jest bardzo słodkie.

Mimo, że gwiazdy i światełka adwentowe już od jakiegoś czasu są powystawiane w oknach, to od dzisiaj zaczynają się na poważnie przygotowania świąteczne. Tak więc ruszam do porządków…

Categories: Różności | Tagi: , , , , , , , , , , , , , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: