25 orderów

Dwa dni temu świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. Uczciliśmy tę okazję na różne sposoby – wywieszając polską flagę, biorąc udział w marszu niepodległości, odśpiewując wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego…

25-1

Nie oglądam polskiej telewizji, więc nie wiem jak bardzo było to nagłośnione, ale z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, prezydent Duda postanowił odznaczyć Orderem Białego Orła 25 Polaków, którzy zasłużyli się dla naszego kraju. Pozwólcie, że ich wymienię, z krótkim wyjaśnieniem przy każdym nazwisku.

Stefan Banach – jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku, twórca tzw. lwowskiej szkoły matematycznej.

Abp Antoni Baraniak – sekretarz prymasów Polski: Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Więziony i torturowany przez komunistów przez 3 lata, nie złożył zeznań obciążających Stefana Wyszyńskiego.

Bp Juliusz Bursche – polski duchowny ewangelicki niemieckiego pochodzenia. Aresztowany przez Niemców w czasie IIWŚ i torturowany – nie wyrzekł się jednak swej polskości. Zmarł z wycieńczenia. Męczennik.

Ignacy Daszyński – polityk socjalistyczny, premier Rządu Lubelskiego w 1918, wielce zasłużony w budowie II Rzeczypospolitej.

Roman Dmowski – polski działacz niepodległościowy, współtwórca Narodowej Demokracji i główny ideolog polskiego nacjonalizmu.

Ksiądz Szymon Fedorońko – polski duchowny prawosławny, kapelan wyznania prawosławnego Wojska Polskiego, ofiara Zbrodni Katyńskiej.

Halina Konopacka – zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski (1928), wraz z mężem, Ignacym Matuszewskim, brała udział w ewakuacji polskiego złota w 1939 roku.

Hilary Koprowski – wirusolog, twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina.

Janusz Korczak – polski lekarz żydowskiego pochodzenia. Działacz na rzecz praw dziecka. Założyciel domu sierot żydowskich, z którymi zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Wojciech Kossak – polski malarz historyczny i batalistyczny, współtwórca Panoramy Racławickiej i twórca wielu słynnych obrazów pokazujących wydarzenia z historii Polski i wojen napoleońskich.

Zofia Kossak-Szczucka – bratanica Wojciecha Kossaka. Powieściopisarka i twórczyni Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Więziona na Pawiaku, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Odznaczona tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Leon Kryczyński – polski historyk tatarskiego pochodzenia i działacz społeczny. Zamordowany przez Niemców w 1939.

Kornel Makuszyński – pisarz i autor wielu powieści, głównie dla młodzieży, m.in. „O dwóch takich, co ukradli księżyc” 😉

Olga Drahonowska-Małkowska – jedna z twórczyń polskiego skautingu.

Andrzej Małkowski – jeden z twórców polskiego skautingu.

Stanisław Mierzwa – adwokat i działacz ruchu ludowego. Sądzony w tzw. procesie szesnatu (pokazowy proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego).

Jędrzej Moraczewski – żołnierz Legionów, polityk socjalistyczny, premier i minister Rządu II RP.

Leon Petrażycki – prawnik, filozof i działacz polityczny.

Maciej Rataj – działacz ludowy i Marszałek Sejmu RP. Po zabójstwie Prezydenta Narutowicza, Rataj pełnił obowiązki Prezydenta RP przez 6 dni i przez dwa tygodnie po rezygnacji prezydenta Wojciechowskiego. Rozstrzelany przez Niemców w Palmirach.

Władysław Stanisław Reymont – pisarz i jeden z czterech polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (za powieść „Chłopi”).

Maria Skłodowska-Curie – polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla – w dziedzinie chemii i fizyki.

Stanisław Sosabowski – generał Wojska Polskiego, twórca i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, z którą walczył w operacji Market-Garden.

Baruch Steinberg – naczelny rabin Wojska Polskiego, ofiara Zbrodni Katyńskiej.

Karol Szymanowski – kompozytor i pianista. Drugi po Chopinie najpopularniejszy polski kompozytor.

Stefan Żeromski – pisarz, czterokrotnie mianowany do Nagrody Nobla. Ze względu na poruszane w swej twórczości kwestie nierówności społecznych, nazywany „sumieniem narodu”.

Piękny przekrój historii narodu polskiego: ludzie pochodzący z różnych środowisk, narodowości i religii – a to Polska właśnie!

25

Medal Orła Białego

Categories: Różności | Tagi: , , , , , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: