Uwaga, miny!

O tym, że Polacy „złamali” Enigmę chyba wszyscy wiedzą, ale mamy na koncie jeszcze jeden wynalazek, który przyczynił się do uratowania tysięcy żyć, ale pozwólcie mi trochę podbudować napięcie 🙂

Defilada niemiecka na Polach Elizejskich

Defilada niemiecka na Polach Elizejskich

Po upadku Francji w czerwcu 1940 r., niemalże od razu zaczęto formowanie jednostek I-go Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii. Jednostki polskie miały za zadanie obronę wschodniego wybrzeża Szkocji. Liczono się wtedy jeszcze z niebezpieczeństwem inwazji niemieckiej od strony Norwegii. W 1941 r., w czasie rutynowych działań, patrol 10 Brygady Kawalerii Pancernej wpadł na miny przeciwdesantowe, a poniesione straty (wszyscy rozerwani na strzępy) bardzo poruszyły naszego dzisiejszego bohatera.

Józef Kosacki

Józef Kosacki

Józef Stanisław Kosacki urodził się 21 kwietnia 1909 roku w Łapach (pod Białymstokiem). Ukończył szkoły w Częstochowie (nie było to IV Liceum Ogólnokształcące), po czym dostał się na Politechnikę Warszawską, na której uzyskał w 1933 r. dyplom inżyniera elektryka. Po studiach odbył przeszkolenie w Szkole Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie (kilka lat przed Ryszardem Białousem) i praktykę w Nowym Dworze Mazowieckim. Od 1934 roku aż do wybuchu wojny pracował przy wzmacniakach telegraficznych w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym w Warszawie.

4 września zgłosił się na ochotnika i służył w oddziale łącznościowym, który m.in. uruchomił radiostację, przez którą tak płomiennie przemawiał Stefan Starzyński.

Wraz z oddziałem przedostał się na Węgry, gdzie został internowany. Zbiegł wkrótce z obozu i korzystając z podrobionych dokumentów dostał się przez Włochy do Francji. Francja waleczną się nie okazała, więc Kosacki przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w Centrum Wyszkolenia Łączności w Szkocji (najpierw w Dundee, później w St. Andrews). W trakcie jego służby w Szkocji doszło do wyżej wspomnianego wypadku. Pan Józef postanowił coś z tym zrobić. Już przed wojną zauważył, że wzmacniaki inaczej reagowały na metal i tak zaczął w głowie Kosackiego kiełkować pomysł.

Swoimi przemówieniami we Wrześniu Prezydent Starzyński podnosił ducha w narodzie.

Swoimi przemówieniami we Wrześniu Prezydent Starzyński podnosił ducha w narodzie.

Mój związek z Dundee ogranicza się do biletu wstępu do... toalety publicznej na dworcu autobusowym, zakupionym w 2004 r. :)

Mój związek z Dundee ogranicza się do biletu wstępu do… toalety publicznej na dworcu autobusowym, zakupionym w 2004 r. 🙂

W ciągu trzech miesięcy, przy współpracy sierżanta Andrzeja Garbosia, Kosacki opracował wykrywacz min. Zbiegło się to z konkursem ogłoszonym przez brytyjskie Ministerstwo Zaopatrzenia na ręczny wykrywacz min. Zwyciężyć miał ten projekt, który odnajdzie najwięcej rozrzuconych monet w trawie. Wykrywacz Kosackiego odnalazł je wszystkie w najkrótszym czasie i pobił brytyjskie projekty na głowę. Pan Józef, bez opatentowania przekazał bezpłatnie swój projekt Brytyjczykom – zależało mu na tym, żeby zapobiegać strasznym wypadkom, a nie żeby zbijać fortunę.

Wykrywacz w akcji w Afryce Północnej

Wykrywacz w akcji w Afryce Północnej

Polish Mine Detector Mark 1 (wzór 1) został wdrożony do produkcji i pierwsze 500 egzemplarzy zostało użytych w tzw. II bitwie pod El Alamein jesienią 1942 roku. Wykrywacz min wg projektu Kosackiego był również produkowany przez Amerykanów i Rosjan i był używany przez Armię Brytyjską aż do 1995 roku.

Polski Wykrywacz Min - ten egzemplarz można oglądać w Muzeum Sikorskiego w Londynie

Polski Wykrywacz Min – ten egzemplarz można oglądać w Muzeum Sikorskiego w Londynie

Kosacki został w Anglii do 1947 roku, nadzorując najpierw produkcję min a później współpracując z Royal Navy. Następnie wrócił do Polski, gdzie znowu podjął pracę w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym w Warszawie, uzyskując tam stopień docenta. Od 1956 do 1976 r. pracował w Instytucie Badań Jądrowych. W 1964 roku został profesorem nadzwyczajnym w Wojskowej Akademii Technicznej.

Józef Kosacki zmarł 26 kwietnia 1990 roku i został pochowany w Warszawie. Dopiero po 1989 roku prawda o Kosackim i jego wynalazku zaczęła wychodzić na jaw. W czasie wojny zmieniano nazwisko wynalazcy wykrywacza, aby Niemcy nie mogli się mścić na jego rodzinie, a po wojnie komuniści nie byli zainteresowani jego osiągnięciami na Zachodzie. Trudno powiedzieć ilu tysiącom ludzi wynalazek Kosackiego uratował zdrowie bądź życie.

W 2005 Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu przyjął imię profesora Józefa Kosackiego. Tam też można znaleźć jedyny prototyp polskiego wykrywacza min oraz mundur Kosackiego z czasów wojny.

Bibliografia:

http://www.mazowszelok.pl/postacie-historyczne/468-wykrywacz-min-prof-jozef-kosacki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Kosacki

Categories: Biogramy | Tagi: , , , , , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: